WARM SERWIS – Nowoczesne Systemy Grzewcze

Co warto wiedzieć na temat wentylacji?

Co warto wiedzieć na temat wentylacji?

Wentylacja – ważna kwestia przy budowie domu, a jakże często traktowana drugoplanowo.  W dużej mierze to właśnie ona decyduje o naszym samopoczuciu i zdrowiu.

Jak sama nazwa podpowiada – wentylacja to wymiana powietrza zużytego wewnątrz pomieszczeń na świeże, o odpowiednim składzie. 
Ze względu za zasadę działania, możemy wyróżnić trzy rodzaje wentylacji: grawitacyjną, hybrydową oraz mechaniczną z odzyskiem ciepła. Na szczególną uwagę zasługuje ostatnia z wymienionych, tj. mechaniczna z odzyskiem ciepła, która cieszy się coraz większą popularnością.

Proces wymiany powietrza przez nawiewno-wywiewną wentylację mechaniczną jest wymuszony przez wentylatory znajdujące się w centrali wentylacyjnej, zwanej często rekuperatorem. W urządzeniu znajdują się dwa wentylatory – jeden odpowiedzialny jest za nawiew świeżego, przefiltrowanego powietrza do pomieszczeń; natomiast drugi osobnymi kanałami wyciąga zużyte powietrze przez tzw. pomieszczenia brudne, tj. łazienki, kuchnie, garderobę, spiżarnię itd. W samym rekuperatorze znajduje się również wymiennik ciepła odpowiedzialny za odzysk ciepła z powietrza, które chcemy usunąć z budynku. Wymiennik odbiera ciepło z powietrza pobieranego i przekazuje je do świeżego powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Stanowi to niewątpliwie kolejny atut rozwiązania wentylacji z odzyskiem ciepła – energetycznie ciepło, które utrzymujemy w domu staramy się odzyskać i zatrzymać wewnątrz obiektu, gdzie w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej czy hybrydowej musielibyśmy świeże nawiewane powietrze podgrzać system centralnego ogrzewania budynu.

Najbardziej popularne rekuperatory możemy podzielić na dwa typy – z wymiennikami krzyżowymi i obrotowymi. Czym się różnią?

W wymiennikach krzyżowych wymiana ciepła odbywa się przez przewodzenie na wymienniku ciepła. Same wymienniki z reguły występują w dwóch wersjach, wykonane z metalu lub na bazie celulozy. Wymienniki metalowe nie przekazują wilgoci znajdującej się w powietrzu, natomiast celulozowe tak. Tym samym w zastosowaniu tych drugich, powietrze w naszych domach nie jest tak wysuszone w okresie zimowym, jak w rozwiązaniach z wymiennikami metalowymi. Ze względu na to, że przez wymiennik przepływa ciepłe i wilgotne powietrze z wnętrza pomieszczeń, a z drugiej strony wymiennika przepływa mroźne i suche, raz na jakiś czas następuje zamrożenie wymiennika, który wówczas należy rozmrozić. Cykl rozmrażania u większości producentów polega na by-passie przepływu powietrza i wspierania układu grzałką elektryczną. Zimne powietrze nawiewane do pomieszczeń omija wymiennik i jest podgrzewane grzałką elektryczną, by zminimalizować dyskomfort. Natomiast ciepłe powietrze wyciągowe trafia na wymiennik i go rozmraża. Wymienniki na bazie celulozy ze względu na swoją specyfikę nie mogą zamarznąć, co mogłoby doprowadzić do ich uszkodzenia, stąd praca grzałki elektrycznej jest częstsza i podgrzewa wstępnie powietrze, by mroźne powietrze nie trafiło na wymiennik. Zaletą wymienników krzyżowych są wysokie sprawności odzysku temperatury, sięgające nawet 95% oraz fakt, że powietrze wyrzutowe nie ma styczności z powietrzem nawiewanym.

W rekuperatorach z wymiennikami obrotowymi powietrze wywiewane musi przepłynąć przez wymiennik, który się stale obraca. Powietrze ogrzewa wymiennik wykonany z aluminium, które szybko pobiera ciepła, ale i równie szybko je oddaje. Wymiennik obracając się, oddaje pobrane ciepło do świeżego powietrza nawiewanego, ogrzewając je. Tym samym w okresie zimowym nie dochodzi do szronienia wymiennika, zachowujemy ciągłość nawiewu świeżego powietrza do pomieszczeń, nie korzystając z grzałki elektrycznej. Sam wymiennik zapewnia wymianę wilgoci między powietrzem wywiewanym a nawiewanym, także powietrza nie osuszamy zapewniając pełen komfort użytkowania systemu wentylacji. Wadą wymienników obrotowych jest jednak wyższa cena, względem rozwiązań na bazie wymienników krzyżowych oraz niższe sprawności na poziomie 85%.

Rekuperator stanowi jeden z elementów systemu, samo powietrze z centrali wentylacyjnej musi zostać rozprowadzone po całym domu przez kanały wentylacyjne. Często pojawiają się pytania o hałas generowany przez instalację. Samo powietrze w kanałach wentylacyjnych musi płynąć z odpowiednią prędkością, zatem nie może być ona za niska, ale też nie może być za wysoka, by nie generować hałasu. Za odpowiedni dobór kanałów odpowiedzialny jest projektant instalacji lub wykonawca, który zgodnie z przyjętymi normami, powinien policzyć jakie są wymagane przekroje kanałów dla zapewnienia odpowiedniego komfortu.

Największą korzyścią, która niesie za sobą stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, jest bez wątpienia komfort. Stała wymiana powietrza, niezależna od warunków atmosferycznych, o odpowiedniej ilości, zapewnia dobre samopoczucie wszystkim mieszkańcom. Powietrze jest również odpowiednio filtrowane, tym samym jest ono oczyszczane zanim trafi do kanałów nawiewnych i pomieszczeń. Stała wymiana powietrza to też kwestia usuwania zapachów i nadmiernej wilgoci, zatem nie tworzą się warunki do powstawania grzybów czy pleśni.

Obecne domy ze względu na coraz większe wymagania co do energooszczędności, są coraz bardziej szczelne. Stąd wentylacja mechaniczna, poza wymianą powietrza na cele higieniczne mieszkańców, zyskuje na coraz większej popularności ze względu odzysk ciepła. Przyjmuje się, że proces wentylacji bez odzysku ciepła to składowa wynosząca nawet 40% energii potrzebnej na ogrzania nowego domu.

Jako firma wykonawcza, poza montażem i regulacją instalacji, zajmujemy się także projektem i doborem elementów składowych wentylacji, odpowiadając tym samym za pełen system od samego początku jego powstawania, w trosce o komfort każdego z naszego klientów.