WARM SERWIS – Nowoczesne Systemy Grzewcze

Rodzaje pomp ciepła dostępnych na rynku

Rodzaje pomp ciepła dostępnych na rynku

Przykład instalacji z pompą ciepła korzystającą z energii aerotermalnej (żródło EHPA)
Przykład instalacji z pompą ciepła korzystającą z energii hydrotermalnej (żródło EHPA)
Przykład instalacji z pompą ciepła korzystającą z energii geotermalnej (pionowe gruntowe wymienniki ciepła - żródło EHPA)
Przykład instalacji z pompą ciepła korzystającą z z energii geotermalnej (poziome gruntowe wymienniki ciepła - żródło EHPA, BWP)

Wzrost popularności pomp ciepła spowodował, że coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem czy warto i które rozwiązanie będzie najbardziej odpowiednie. 

Zasada ich działania została po krótce omówiona w artykule „W jaki sposób działa pompa ciepła?”, natomiast same pompy możemy podzielić na kilka rodzajów:
  • Gruntowe:
    • Woda-woda
    • Solanka-woda
    • Bezpośredniego odparowania – woda
  • Powietrze-woda
  • Powietrze-powietrze.
Sam typoszereg oznacza zależność skąd transportujemy energię, tj. co jest dolnym źródłem dla naszego systemu i kolejno – dokąd tę energię chcemy dostarczyć, czyli co jest górnym źródłem ciepła. Z reguły jest to centralne ogrzewanie zasilane wodą grzewczą, a w przypadku pomp ciepła powietrze-powietrze – system nadmuchowy. Urządzenia gruntowe – jak sama nazwa wskazuje – to pompy ciepła, które pozyskują energię z gruntu lub z wody gruntowej. Taki rodzaj dolnego źródła dla pomp ciepła jest możliwie najlepszym rozwiązaniem. Jego największą zaletą jest stała wartość temperaturowa, tj. wartość energetyczna. Przekłada się to na wysoką wydajność urządzenia, a także na najniższe z możliwych koszty eksploatacji.  Dużym atutem tego typu urządzeń, przekładającą się na ich wysoką żywotność, są warunki w jakich pracują. Pompy gruntowe zainstalowane są wewnątrz budynku, a więc nie oddziaływują na nie żadne warunki atmosferyczne (tj. zmienna wilgotność, temperatura, wiatr itp.). Ze względu na swoją solidną konstrukcję i zastosowanie są to urządzenia, które nie wymagają stałego nadzoru serwisowego, co niewątpliwie przyczynia się do wygody ich użytkowania.

Pomimo dużej ilości zalet pompy gruntowej, jakże decyzyjna w kwestii wyboru rodzaju urządzenia staje się jej cena. Największą wadą tego rozwiązania jest budowa dolnego źródła, które jest kosztowne z pozycji całej inwestycji.

Ze względu na coraz większe wymagania, co do izolacyjności i szczelności budynków oraz wykonywania systemów ogrzewania na bazie systemów płaszczyznowych (niskotemperaturowych), największą popularnością zyskują aktualnie pompy ciepła powietrze-woda. Dolnym źródłem, z którego pozyskujemy energię do ogrzewania, jest powietrze zewnętrzne. Z racji zmiennych warunków atmosferycznych dolne źródło posiada zmienne parametry – im zimniej na zewnątrz, tym mniej energii jesteśmy w stanie pozyskać z otoczenia; i odwrotnie – im cieplej, tym energii jest więcej. 

Jednak analizując poniższy wykres łatwo zauważyć, że okres grzewczy to temperatury otoczenia w zakresie +7C do -7C, gdzie budynek nie wymaga pełnego zapotrzebowania na moc cieplną. Tym samym rozwiązania te się sprawdzają i zyskują na coraz większej popularności.

Największą zaletą jest cena instalacji pompy powietrze-woda, która jest w stanie konkurować z innymi systemami grzewczymi opartymi na kotle na pellet czy ekogroszek, jak i systemem gazowym. Zapewnia bezobsługowość, niskie koszty eksploatacji, a we współpracy z systemem paneli fotowoltaicznych, jest w stanie znacznie obniżyć koszty eksploatacji, minimalizując je nawet do zera.

Szczegółowe informacje na temat wyboru powyższego rozwiązania można znaleźć w osobnym artykule na naszej stronie, który w pełni wyczerpuje kwestię użytkowania pompy ciepła powietrze-woda.

Ostatnią pozycją są pompy ciepła powietrze-powietrze, tj. pochodne rozwiązanie systemu powietrze-woda, gdzie dolnym źródłem nadal jest powietrze zewnętrzne, natomiast górne źródło to rozwiązanie na bazie nadmuchu przez wentylator i wymuszonego przepływu powietrza. Układ dający dużo możliwości, stosowany w szczególności w sklepach, domkach letniskowych, jak i domach rodzinnych. Urządzenia te umożliwiają odwrócenie obiegu termodynamicznego, a latem ten sam system zapewni klimatyzację. Dostępne są również systemy mieszane, gdzie dystrybucja ciepła odbywa się poprzez nadmuch powietrza, a agregat umożliwia podłączenie zbiornika ciepłej wody użytkowej.
Wybór pompy powietrze-powietrze jest rozwiązaniem tanim inwestycyjnie i łatwym w jego użytkowaniu.

Wybór rozwiązania zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju domu, jego wielkości, zastosowanego czy planowanego systemu grzewczego, wielkości działki, czy możliwości finansowych. Jednak mnogość wyboru urządzeń i systemów pozwala na dopasowanie w zależności od wymagań i oczekiwań każdego z klientów.

Wykres przedstawia ilość godzin występowania danych temperatur w ciągu roku dla lokalizacji Gdańsk.