Rodzaje pomp ciepła dostępnych na rynku
Wzrost popularności pomp ciepła spowodował, że coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem czy warto i które rozwiązanie będzie najbardziej odpowiednie.
- Gruntowe:
- Woda-woda
- Solanka-woda
- Bezpośredniego odparowania – woda
- Powietrze-woda
- Powietrze-powietrze.
Pomimo dużej ilości zalet pompy gruntowej, jakże decyzyjna w kwestii wyboru rodzaju urządzenia staje się jej cena. Największą wadą tego rozwiązania jest budowa dolnego źródła, które jest kosztowne z pozycji całej inwestycji.
Ze względu na coraz większe wymagania, co do izolacyjności i szczelności budynków oraz wykonywania systemów ogrzewania na bazie systemów płaszczyznowych (niskotemperaturowych), największą popularnością zyskują aktualnie pompy ciepła powietrze-woda. Dolnym źródłem, z którego pozyskujemy energię do ogrzewania, jest powietrze zewnętrzne. Z racji zmiennych warunków atmosferycznych dolne źródło posiada zmienne parametry – im zimniej na zewnątrz, tym mniej energii jesteśmy w stanie pozyskać z otoczenia; i odwrotnie – im cieplej, tym energii jest więcej.
Jednak analizując poniższy wykres łatwo zauważyć, że okres grzewczy to temperatury otoczenia w zakresie +7C do -7C, gdzie budynek nie wymaga pełnego zapotrzebowania na moc cieplną. Tym samym rozwiązania te się sprawdzają i zyskują na coraz większej popularności.
Największą zaletą jest cena instalacji pompy powietrze-woda, która jest w stanie konkurować z innymi systemami grzewczymi opartymi na kotle na pellet czy ekogroszek, jak i systemem gazowym. Zapewnia bezobsługowość, niskie koszty eksploatacji, a we współpracy z systemem paneli fotowoltaicznych, jest w stanie znacznie obniżyć koszty eksploatacji, minimalizując je nawet do zera.
Szczegółowe informacje na temat wyboru powyższego rozwiązania można znaleźć w osobnym artykule na naszej stronie, który w pełni wyczerpuje kwestię użytkowania pompy ciepła powietrze-woda.
Ostatnią pozycją są pompy ciepła powietrze-powietrze, tj. pochodne rozwiązanie systemu powietrze-woda, gdzie dolnym źródłem nadal jest powietrze zewnętrzne, natomiast górne źródło to rozwiązanie na bazie nadmuchu przez wentylator i wymuszonego przepływu powietrza. Układ dający dużo możliwości, stosowany w szczególności w sklepach, domkach letniskowych, jak i domach rodzinnych. Urządzenia te umożliwiają odwrócenie obiegu termodynamicznego, a latem ten sam system zapewni klimatyzację. Dostępne są również systemy mieszane, gdzie dystrybucja ciepła odbywa się poprzez nadmuch powietrza, a agregat umożliwia podłączenie zbiornika ciepłej wody użytkowej.
Wybór pompy powietrze-powietrze jest rozwiązaniem tanim inwestycyjnie i łatwym w jego użytkowaniu.
Wybór rozwiązania zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju domu, jego wielkości, zastosowanego czy planowanego systemu grzewczego, wielkości działki, czy możliwości finansowych. Jednak mnogość wyboru urządzeń i systemów pozwala na dopasowanie w zależności od wymagań i oczekiwań każdego z klientów.
Co warto wiedzieć na temat wentylacji?
Wentylacja – ważna kwestia przy budowie domu, a jakże często traktowana drugoplanowo. W dużej mierze to właśnie ona decyduje o...
Read moreTermomodernizacja a pompa ciepła
Zastosowanie pompy ciepła w nowym budownictwie nie stwarza wielu problemów. Wystarczy, że budynki spełnią aktualne normy co do termoizolacyjności, co...
Read moreRodzaje pomp ciepła dostępnych na rynku
Wzrost popularności pomp ciepła spowodował, że coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem czy warto i które rozwiązanie będzie najbardziej...
Read moreW jaki sposób działa pompa ciepła?
Pompa ciepła staje się coraz popularniejszym urządzeniem grzewczym w wielu domach czy budynkach wielkokubaturowych. Dlaczego tak się dzieje i co...
Read more