WARM SERWIS – Nowoczesne Systemy Grzewcze

Termomodernizacja a pompa ciepła

Termomodernizacja a pompa ciepła

Zastosowanie pompy ciepła w nowym budownictwie nie stwarza wielu problemów. Wystarczy, że budynki spełnią aktualne normy co do termoizolacyjności, co czyni je szczelnymi, a ostatecznie nie wymagającymi dostarczenia dużej ilości energii grzewczej, by uzyskać komfort cieplny.

A co z obiektami istniejącymi, czy można w nich zamontować pompę ciepła i cieszyć się komfortem bezobsługowości, a co najważniejsze – niskimi kosztami eksploatacji?


Każdy budynek jest inny i nie da się tego stwierdzić bez podjęcia próby przeliczenia zapotrzebowania na ciepło. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak: kwestia materiałów z jakich zostały wykonane ściany i jak zostały one zaizolowane, grubość izolacji dachu, podłogi na gruncie, rodzaj zastosowanych okien czy dystrybucji ciepła (czy układ jest niskotemperaturowy, średnio czy wysokotemperaturowy). Bardzo istotne są również informacje dot. aktualnego zużycia paliwa i temperatur wody w instalacji centralnego ogrzewania.

Pomocny w tej kwestii może okazać się prosty przeglądarkowy program znajdujący się na stronie www.cieplowlasciwie.pl W szybki sposób, odpowiadając na kilka pytań, jesteśmy w stanie uzyskać informacje dot. wymaganej projektowanej mocy grzewczej urządzenia, ilości energii jaką musimy do budynku dostarczyć w sezonie grzewczym oraz jakich kosztów eksploatacji możemy się spodziewać w zależności od wybranego źródła ciepła. Jednak najbardziej precyzyjną informację uzyskamy wykonując tzw. OZC – czyli obliczeniowe zapotrzebowanie cieplne. Nadal wymagane będą wszystkie informacje dot. bryły obiektu, natomiast same obliczenia wykonywane są przez profesjonalny program komputerowy, umożliwiający dokonanie bardzo precyzyjnych obliczeń, uwzględniający m.in. mostki cieplne i pełną konstrukcję obiektu.

AudytorOZC

Jako firma Warm Serwis korzystamy z programu AudytorOZC firmy Sankom, dzięki któremu jesteśmy w stanie przeliczyć każdy obiekt i uzyskać niezbędne i szczegółowe informacje na temat poszczególnych pomieszczeń. Dane te pozwalają nam na zweryfikowanie wielu opcji rozwiązań, np. czy zastosowany grzejnik podczas współpracy z pompą ciepła i możliwie niską temperaturą zasilania, będzie w stanie zapewnić komfort cieplny; czy jednak wymagana będzie jego wymiana na model o większej powierzchni wymiany ciepła. Tym samym inwestorzy, którzy zastanawiają się nad modernizacją obiektu i zastosowaniem pompy ciepła, otrzymują od nas pełny raport co do sensowności inwestycji oraz czy wymagane są zmiany w istniejącym systemie dystrybucji ciepła. 

Dzięki zastosowaniu powyższego rozwiązania, jesteśmy w stanie przedstawić również przybliżone koszty eksploatacji.